Как да задържите наемателите си ?! 6 идеи, които да започнете да прилагате още днес!

Собственик сте на апартамент, който давате под наем. Вече сте минали трудния етап – намерили сте наематели, настанили сте ги в жилището. Коректни са и си плащат редовно. Докато са там, нямате грижи. А така ли е?

Вариант 1
Щом не се обаждат, не се оплакват, значи всичко е наред. /Дали?/ Имате грижата само да си получавате наема и да следите платени ли са битовите сметки.

Като решат да напуснат, търсите нови наематели и всичко се повтаря /обяви, обяснения, брокери, огледи, срещи, закъснения, отменени срещи, комисионни…, а през това време имотът не ви носи приходи/.

Вариант 2
Правите така, че да ги задържите колкото се може по-дълго. Както се казва, помагате им да пуснат корени!

Ако предпочитате Вариант 2, ето няколко идеи от нас! Със сигурност ще ви помогнат и ще ви превърнат в Наемодател – Мечта за вашите наематели.

1 Поздравявайте ги!

Рожден ден, имен ден, Коледа, Великден… Едно телефонно обаждане ще ви отнеме само минути, а наемателите ще се почувстват ценени. Още по-впечатляващо и уважително ще бъде, ако им изпратите картичка с ръчно написано пожелание!

2 Правете им малки подаръци за личните празници!

Съобразете се с възраст, професия, хоби, интереси. Предполага се, че имате информация за това. Със сигурност ще ги изненадате много приятно. Същото можете да направите и за Коледа, 8 март, Баба Марта…Поводи има – уважете ги!

3 Проявявайте загриженост!

Един път месечно им се обаждайте или ги посещавайте /задължително с предварителна уговорка!/. Интересувайте как се чувстват, имат ли проблеми в жилището, техниката работи ли, имат ли нужда от съдействие. Дори всичко да е наред, показването на заинтересованост и грижа успокоява хората и ги кара да вярват на човека отсреща.

4 Отзовавайте се бързо и своевременно при възникнал проблем!

Винаги има вероятност да се случи нещо непредвидено в жилището. Отзовете се веднага и вземете бързи и адекватни мерки.

5 Наблюдавайте и действайте!

Това, че наемателите си плащат редовно наема и консумативите, не ви търсят „за щяло и нещяло“, не означава, че нямат желание да подобряват живота си.

    👉  Ако забележите, че на закачалката има повече дрехи от обичайното, може би гардеробът вече им е малък. Предложте им да добавите още едно крило, или да купите  скрин.

   👉  Ако сте забелязали, че се хранят основно на холната маса, а тя е по-скоро помощна, купете по-голяма и удобна за целта.

   👉  Ако в последните месеци, заради пандемията, наемателите ви работят основно от дома си, защо да не им купите удобно работно бюро?! 

Мислете от какво биха имали нужда и им предлагайте решения. Не чакайте сами да си поискат.

Много често наемателите не казват гласно желанията си и започват да се оглеждат за жилища с по-добри условия. Във вашите възможности е да не го допуснете. По-добре да инвестирате /разумно!/– в собствения си имот, отколкото да загубите наемателите си и да търсите нови.

6 Грижете се за имота, когато отсъстват!

Предложете им да наглеждате апартамента, когато са на почивка или отсъстват за по-дълго по друга причина. Да поливате цветята, да храните домашния любимец, да събирате пощата…. Нека знаят, че могат да разчитат на вас.

Разбира се, всичко това трябва да се прави деликатно, без да се натрапвате и досаждате! Спечелете доверието на наемателите си.

Превърнете си от човека на когото плащат, в този, който го е грижа за техния комфорт.

Не приемайте наемателите си за даденост. Грижете се за тях!
Ние, във Фейвърит Билдинг, го правим! А вие?

Още новини, мнения и актуални теми !

Favorite Building
Favorite Building